
NFGI, Legenes klimaaksjon og Stortingsrepresentant Marius Dalin møter for dialog om en “naturpositiv” helsesektor
Grønn infrastruktur og naturbaserte løsninger er sentrale tiltak i transformasjonen mot en naturpositiv helsesektor.
NFGI styreleder David Brasfield møtes torsdag 11. juni med Sara Soraya Eriksen, Styreleder i Legenes klimaaksjon, Marius Dalin, Stortingsrepresentant for Sogn og Fjordane, og Holger Schlaupitz, MDG konsulent og Naturvernforbundet.
Tema for møtet var et felles forslag fra NFGI og Legenes klimaakson (LKA) å igangsette arbeid og prosjekter for en natur-positiv helsesektor. For NFGI er natur-positiv transformasjon av helsefasiliteter et viktig arena for utvikling innenfor grønn infrastruktur og naturbaserte løsninger. I tillegg til økosystemtjenestene rundt klimatilpasning og biologisk mangfold, er helsefasiliteter et strategisk sted å vise betydningen av GI/NBS for helse og velvære. Presentasjonsmaterialer fra møtet, som gir mer info om forslagene fra NFGI og LKA er her.
Sykehusene i Norge benytter det statlige foretak Sykehusbygg til store sykehusprosjekter. I Sykehusbyggs “Standard for klima og miljø i sykehusprosjekter” vedlegg B (kravliste) står det i del 3.2 om Økologisk kartlegging og forbedring at, “Prosjektet skal så langt som mulig begrense negativ økologisk påvirkning på valgt tomt, og i tillegg forbedre de gjenværende økologiske kvalitetene. Alternativt kan tiltak for bedring av økologi skje utenfor egen tomt.”
Sammenlignet med erverv av arealer utenfor egen tomt vil etablering av bygningsintegrerte økosystemer, dvs. grønne tak og veg, være både billigere og i tillegg tilføre merkvalitet og økte lokale økosystemtjenester til prosjektet. Med et så godt utgangspunkt er sykehusene svært aktuelle for bidrag mot en natur-positiv helsesektor. Spesielt på sykehus, med et krevende arbeidsmiljø og behov for omgivelser som demper stress for både ansatte og pasienter, har grønn infrastrukturs bidrag til lokale muligheter for naturkontakt mye å tilby. I tillegg, ved fasiliteter for psykisk helse og som har pasienter med kognitiv svikt som ikke er fri til å forlatte stedet, kan flotte grønne takarealer tilby naturkontakt uten fare for rømning eller behov for tett overvåking. Et gødt eksempel er takhagen på Aberdeen Royal Infirmary i Scotland.

Et annet godt eksempel er biosolar grønne tak med utearealer for ansatte på Nye Storbylegevakt i Oslo.
